Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Türk Lirası yeni mevduat sistemi

 • 01
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  20 Aralık Pazartesi akşam saatlerinden beri Türkiyenin en çok konuştuğu konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Kur Korumalı TL Mevduatı programı oldu. Vatandaşlar sabahtan beri Kur Korumalı Mevduat hesaplarının hangi bankalardan ve nasıl açılabileceğini araştırıyor. 2022 Asgari ücret zamm ve Aralık ayı politika faizinin açıklandığı 16 Aralık gününden itibaren yükselişi hızlanan Dolar ve Euro kuru dün rekor üzerine rekor kırmıştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 21 Aralık Salı günü Kur Korumalı TL Mevduatı hakkında merak edilenleri, programın tüm detaylarını ve programın devreye alındığını açıkladı. İşte Kur Korumalı TL Mevduat hesapları ve program haklkında merak edilenler... 

 • 02
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  KUR KORUMALI TL VEDALİ MEVDUAT NEDİR?

  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan basın açıklamasına göre; Birikimlerini mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurdakları oynaklık karşısında maüğdur olmaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da açıkladığı gibi "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" ürünü devreye alındı. 

 • 03
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  HANGİ KUR YÜKSEKSE O GEÇERLİ OLACAK

  Kur Korulamlı TL Mevduatı hesapları gerçek kişilerce TL vadeli hesaplar üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak ve bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.

  Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11:00'de USD döviz alış kuru yayınlayacak.

   

 • 04
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacaktır

  Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek olup; minimum faiz oranı TCMB Politika Faiz Oranı olarak uygulanacak.

 • 05
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  KUR KORUMALI TL MEVDUATI HESAPLARI HANGİ BANKALARDAN AÇILACAK?

  Sisteme isteyen her banka katılabilecektir. Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacaktır. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir.

 • 06
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  KUR KORUMALI TL MEVDUAT HESABI KATILIM BANKALARINDA AÇILABİLİYOR MU?

  Öte yandan söz konusu ürünün Katılım Bankacılığı'nda da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülüyor.

 • 07
   
  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hangi bankalar veriyor?

  KUR KORUMALI TL VADELİ MEVDUAT HESABI AÇMA ŞARTLARI 

  Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı açmak isteyenlerin merakla takip ettiği hesap açma şartları da aşağı yukarı belli olmaya başladı. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatı hesabı açma şartları her bankaya göre değişiyor. Kamu bankalarının belirlediği alt limit sınırı ile özel bankaların belirlediği alt limit sınırı farklılık gösteriyor. Çoğu banka, Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat hesabı açmak isteyen vatandaşların bizzat bankaya gelmesini istiyor. Hesap açmakn isteyen vatandaşların, hesap açtırmak istediği bankaya gidip o bankaya ait şartların tek tek öğrenmesinde fayda var.    

   

  Kaynak: https://www.haberturk.com/kur-korumali-tl-mevduat-hesabi-ozel-ve-kamu-hangi-bankalarda-var-3290475-ekonomi


Muhammed Puşulu

3 Blog gönderiler

Yorumlar