CYBERPUNK 2077

Cyberpunk 2077 Detaylı İnceleme - 2021

Evet gelelim artık asıl konumuza. Cyberpunk 2077’nin en can alıcı kısmının kesinlikle hikaye olması gerekiyor. Çünkü bana göre CD Project Red firmasının hala en iyi oyunu olan The Witcher 3’ü sevmemizin sebebi buydu ve yeni oyunlarında da sağlam bir hikaye beklememiz çok normal. Fakat bu tam olarak böyle olmadı diyebilirim. Yalnızca Cyberpunk 2077 oyunu için değil kendine son zamanlar da rol yapma oyunu diyen bütün oyunlar özellikle Assassin’s Creed Valhalla ve Odyssey gibi, bu oyunlar kesinlikle bizim eskiden aşina olduğumuz rol yapma oyunlarından çok farklı bir anlayışa sahip. Örnek vermek gerekirse diyalogda çıkan seçenekler bizi hikayede başka bir noktaya götürmüyor sadece artık ne hakkında konuşuyorsa karakterler onlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olabiliyoruz ki bu gerçekten bizim kontrol ettiğimiz ana karakteri istediğimiz yoldan götürme olasılığını yok ediyor.

cyberpunk 2077 inceleme karakterler

Cyberpunk 2077’ de gerçekten kendi seçimimizi yapıp sonuçlarını gördüğümüz tek yer oyunun sonu yani gerçekten ufak bir araştırma yaparsanız son bölüm dışında oyunun hikayesinin değiştiği hiçbir diyalog yok. Buna bir açıklık getirmek lazım. Aslında ben oyunun bize sunduğu V karakterinden memnunum. Karakter ne suskun konuşmayan bir tip ne de olaylara kayıtsız kalan bir tip. Belli bir amacı olan ve önündeki seçenekleri değerlendiren kendi karakterini hissettiren biri. Tıpkı bizim Witcher’dan bildiğimiz Geralt gibi, onun da belli bir karakteri var ve biz ufak şeyleri değiştirebiliyoruz. Fakat hikayeye etkisi kesinlikle Cyberpunk’tan daha yoğundu.

Biraz karşılaştırmadan sonra oyunumuza odaklanırsak ana karakterimiz V, anarşist olan, sevgili ölen ve şirketlerin dünya’yı yönetmesinden artık sıkılmış aynı zamanda kız arkadaşına yaptıklarından dolayı onlara sinirli olan Johnny Silverhand’in zihninin bulunduğu çipi bir takım olaylar sonucu kendi kafasına takar. Oyun ilerledikçe V’nin durumunun kötüleşerek beyninin istemeden de olsa Johnny tarafından ele geçirilmesini önlemeye çalıştığımız bir hikayeyi anlatmakta.

cyberpunk 2077 inceleme johnny silverhand

Hikaye aslında gayet güzel fakat en çok yakındığım kısmı çok kısa olması. Oyunu bu incelemeyi yazarken söylüyorum 66 saat oynadım ve ana hikayeyi istesem 15 saatte bitirebilirdim. İnatla bitirmemek için uğraştım çünkü keşfedilecek şeyler vardı, yapacak şeyler vardı. Zorluk çekmemek için karakteri iyice geliştirdikten sonra görevlere girmek istiyordum. Bir yandan yan görev diğer yandan ana görev gittiğiniz takdirde oyun süreniz ciddi anlamda kısalır. Çünkü ana hikaye görevleri kesinlikle yan görevler kadar bol değil ve bir zamandan sonra yan görevlere kendinizi kaptırırsanız kendinizi ana hikayeden kopmuş hissedebilirsiniz. Şahsen bende de böyle oldu ve hiç beklemediğim bir yerde oyunun sonuna geldiğim uyarısıyla karşılaşınca hiç hoşuma gitmedi. The Witcher 3’te ana görevlerle beraber yan görevleri eşzamanlı götürebiliyordum fakat Cyberpunk 2077’de işler bu şekilde gitmedi.

cyberpunk 2077 inceleme düşmanlar

Oyunun yan görevleri hakkında biraz konuşacak olursam gerçekten hiç beklemediğim kalitede yan görevlerini olduğunu söyleyebilirim. Cidden çok etkilendiğim yan görevler vardı. Özellikle Night City’nin başkan adayı ve eşinin olduğu yan görev gerçekten çok başarılıydı. Tabii bu sadece bir örnek benim daha görmediğim belki de daha başarılı yan görevlerde oyunda olabilir. Bütün hikayeyi ayrıntılarıyla bu yazıda anlatmam mümkün değil. Bu sadece değinilmesi gereken konuları barındıran özet niteliğinde bir yazı olacak hikaye ile ilgili daha fazla ayrıntıya diğer bölümlerde değinebilirim.


Muhammed Puşulu

3 Blog gönderiler

Yorumlar